• Свеж
Божица Санвика Маа Кали убивајќи Господ Шива, хиндуистичко религиозно постер сликање со рамка за обожавање
zoom_in

Божица Санвика Маа Кали убивајќи Господ Шива, хиндуистичко религиозно постер сликање со рамка за обожавање

DEN 3.00

Стока
check Достапно.

Божицата Маа Кали убивајќи го Господ Шива, хинду -религиозен постер сликајќи со рамка за обожавање. Кали исто така познат како Калика е хинду -божица поврзана со вечна енергија. Кали се смета за божица на времето и промената и таа е поврзана со многу други хинду -божици како Дурга, Бадракали, Сати, Рудрани, Парвати и Чамунда. Сликањето на постерите е особено преработено и целосно доказ за прашина, доказ за вода и нераскинлива и лесна во тежина. Сликарството доаѓа со цик Заг наназад за лесно да се закачи на wallидот / ставете на масата. Кали исто така познат како Калика е хинду -божица поврзана со вечна енергија. Името Кали потекнува од Кола што значи црно, време, смрт, господар на смртта, Шива. Кали значи „црна“. Бидејќи Шива се нарекува kāla - вечното време, kālī, неговиот конзор, исто така значи „време“ или „смрт“ (како што дојде времето). Оттука, Кали се смета за божица на времето и промената. Иако понекогаш е претставена како темна и насилна, нејзината најрана инкарнација како фигура на уништување сепак има одредено влијание. Покомплексните тантрички верувања понекогаш ја прошируваат нејзината улога дотаму што е „крајната реалност“ или Брахман. Таа е исто така почитувана како Бахатарини (буквално „Откупител на универзумот“). Компаративно неодамнешните посветени движења во голема мерка го замислуваат Кали како добронамерна мајка божица.Кали е претставена како конзорциум на лордот Шива, на чие тело честопати се гледа како стои. Таа е поврзана со многу други хинду -божици како Дурга, Бадракали, Сати, Рудрани, Парвати и Чамунда. Таа е најистакнато меѓу Даса Махавидијас, десет жестоки тантрички божици . Сликањето на постерите помина низ посебен процес на обложување, откако тоа сликарството станува целосно доказ за прашина и доказ за вода и се мие. Оваа слика за состојбата на рамката на индиската дама е тотално нераскинливо и лесна во тежина. Во случај на менување на куќа / патување, може лесно да се отстрани и носи. Ние нудиме на zig zag кука на задниот дел, за да може лесно да се закачи на wallидот или да се стави на горниот дел од масата. Оваа колекција на божица Кали ретко е достапна на линија; Ние ги вложивме нашите најдобри напори да го прикажеме различното религиозно држење на божицата Кали. Гледачот може да ги купи и да стави канцеларија / дом / подарок или декорација / религиозен.

Избор на клиенти..